Rustikální kuchyně

Zařídit si v rustikálním stylu můžete jakoukoliv místnost – obývací pokoj, ložnici i kuchyni. A právě na zařizování kuchyně se většinou klade největší důraz. Tato místnost je v podstatě nezbytným centrem celého bytu (bez uvařeného oběda se obyvatelé těžko obejdou), a měla by být proto nejen funkční, ale i lahodit oku. Aby vyvolávala co nejpříjemnější pocit, zařiďte si ji ve stylu, který je vám nejbližší.

Pokud se rozhodnete právě pro rustikální kuchyni, zde je několik rad. Celá kuchyňská linka může být vyrobená z masivního dubového nebo bukového dřeva. Levnější variantou je kombinace masivu s dřevotřískou nebo nahrazení laminátovou fólií, která je v dnešní době schopna imitovat jakýkoliv druh, odstín a strukturu dřeva. Můžete si ji nechat vyrobit na zakázku u některé z renomovaných firem, které ve své nabídce nezapomínají na příznivce tradičního stylu, nebo kontaktovat nějakého šikovného truhláře. Obecně se doporučuje zvážit různé možnosti a stanovit si pro konečné rozhodnutí základní požadavky. Zda pro vás bude například určující cena, kvalita nebo prestiž výrobce. Co se týče elektrospotřebičů, mohou se bez obav zabudovat do linky za podmínky příslušného rustikálního vzhledu. Ani sklokeramická varná deska není na překážku starobylému duchu vaší kuchyně, pokud se dobře umístí například pod komínový odsavač par nebo zabuduje do varné zóny, připomínající krb.

Pracovní deska bývá kamenná, nejčastěji žulová, stylově upravená do mírně zvrásněného povrchu, aby vynikla kresba kamene a zapadla do celkového rázu kuchyně. Nezapomeňte však na to, že i o tento povrch je potřeba speciálně pečovat a chránit ho od mastnoty, která na něm zanechává stopy.